Cellulit wodny

Cellulit nie jest problemem jedynie osób z nadwagą. Jego występowanie zależy od wielu czynników – stylu życia, genetyki, obiegu krwi w organizmie. Kobiety szczupłe najczęściej cierpią z powodu cellulitu wodnego. Nawet jeśli są wysportowane. Powstaje on bowiem na skutek zaburzeń procesu krążenia krwi oraz limfy z tkankach.

Nieodpowiedni sposób odżywiania również przyczynia się do jego rozwoju (wpływa także na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej) – winić można zwłaszcza nadmierne spożycie soli, produktów wysoko przetworzonych, zawierających konserwanty i inne „ulepszacze”. Dodatkowy czynnik ryzyka stanowi zamiłowanie do obcisłych ubrań, butów na obcasie, opinającej bielizny. Nie bez znaczenia jest również stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Woda zatrzymuje się w organizmie, upośledzając mikrokrążenie. Rezultatem tego jest niedotlenienie i niedokrwienie komórek tłuszczowych, które wskutek tego gromadzą wewnątrz siebie rozmaite toksyny. Procesy te uwidaczniają się na skórze pod postacią nierówności, grudek czy wgłębień w okolicach ud, pośladków, a także brzucha (a więc w miejscach, gdzie nagromadzenie tkanki tłuszczowej jest największe). Nie jest oczywiście tak, że cellulitu wodnego nie można zmniejszyć. Warto podejmować z nim aktywną walkę – sposobów jest również mnóstwo.

Przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogły mieć udział w powstaniu szpecącej „pomarańczowej skórki”. Sprowadza się to do zmiany diety, zmniejszenia ilości spożywanej soli, ale też do zrezygnowana z antykoncepcji doustnej. Lepiej przestawić się na inne sposoby zapobiegania ciąży, jak specjalne plastry, zastrzyki, wkładki czy spirale wewnątrzmaciczne. Sposób ubierania także warto delikatnie zmodyfikować, buty na obcasie wkładając jedynie raz na jakiś czas, a bardzo obcisłe stroje – chowając wgłąb szafy. Elementem walki z cellulitem wodnym mogą być również ujędrniające masaże, specjalne ćwiczenia fizyczne, a także właściwa suplementacja. Zaliczają się do niej środki ograniczające gromadzenie się wody w komórkach organizmu. W ten sposób cellulit wodny będzie tylko złym wspomnieniem.