Człowiek o wielu funkcjach, czyli co powinien wiedzieć trener personalny?

Jeśli myślisz, że trener personalny to człowiek o dużych gabarytach, który stoi nad Tobą podczas treningu i mówi na zmianę dwa słowa: dobrze i źle, to jesteśmy po to, by zmienić to myślenie. Obecnie trener osobisty musi posiadać bardzo szerokie kompetencje, by być uznawanym za prawdziwego profesjonalistę w swoim zawodzie.

Znajomość różnorodnych treningów dopasowanych pod indywidualnego klienta

Co jest oczywistą sprawą, trener personalny musi znać metody treningu. Co to jednak oznacza „trening”? Cóż, każda osoba jest inna, ma inne cele, które chce za jego pomocą osiągnąć i inny poziom sprawności. Trener personalny musi więc umieć dopasować trening pod swojego klienta. Dlatego powinien odznaczać się znajomością przynajmniej kilku podstawowych obszarów treningowych, np. trening kulturystyczny, trening siłowy, trening funkcjonalny (CrossFit) czy trening interwałowy.

Znajomość anatomii człowieka i dolegliwości natury fizjoterapeutycznej

Najwięcej problemów, z którymi musi sobie radzić trener, dotyczy aparatu ruchu. Stąd przydaje się posiadanie wiedzy zbliżonej do fizjoterapeutów, czyli dotyczącej anatomii człowieka i związanych z niej dolegliwościami. Gdy przyjdzie do niego osoba z kontuzją po np. treningu piłkarskim albo bólem w określonej części ciała (np. w plecach albo barkach), trener musi wiedzieć, jakie ćwiczenia do niej dobrać, nie szkodząc jej zdrowiu.

Znajomość zasad zdrowego odżywiania

Dobry trener personalny powinien posiadać wiedzę na temat prawidłowego odżywiania – można więc rzec, że jest też poniekąd dietetykiem. Ważne, by nie kierował się sztywnymi zasadami, ale posiadał tzw. świadomość żywieniową, która cechuje się tym, iż jest indywidualna dla każdej osoby. Wielu trenerów personalnych uważa, że od treningu ważniejsze jest właściwe odżywianie. Dlatego układanie jadłospisu i kreowanie powyższej świadomości żywieniowej jest jedną z kolejnych usług, które świadczy dobry trener osobisty.

Umiejętności psychologiczne i empatia

Bardzo często trener osobisty musi wchodzić w rolę psychologa. W końcu zmienia styl życia swojego podopiecznego, a bez wdrożenia emocji nie jest to możliwe. Można więc powiedzieć, że jest trochę przyjacielem, trochę terapeutą. Słucha, doradza, motywuje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*