Dieta Cambridge

Dieta Cambridge jest nazywana dietą ostatniej szansy. Powstała ona właśnie na uniwersytecie Cambridge, a jej twórcą jest Alan Howard. Grupę docelową tego programu odchudzającego stanowią osoby, które mają sporą nadwagę. Często takie kobiety i mężczyźni próbowali już wielu kuracji, żadna jednak nie okazała się skuteczna (a więc albo schudnięcie było niemożliwe, albo krótkotrwałe).

Dużą zaletą diety jest jej wygoda – dostarczane są nam bowiem gotowe produkty bądź półprodukty. Można powiedzieć, że Cambridge to taka „dieta instant”. Oczywiście za takie ułatwienie trzeba słono zapłacić. Niemniej zaletą diety jest to, że dostarcza na ogół niezbędnych składników odżywczych (przez co cieszy się pozytywną opinią dietetyków). W przypadku diety Cambridge program jest podzielony na kilka stopni – w zależności od tego, jak wiele kilogramów pragnie się zrzucić. Maksymalną ilością, jaką można zgubić w trakcie trzech tygodni jest 10 kilogramów. Pierwszy stopień to bardzo niskokaloryczne produkty dostarczające maksymalnie 550 kcal/dobę. Drugi i trzeci stopień to już mniej głodowe racje – rzędu 800 – 1000 kcal, natomiast czwarty, piąty i szósty mogą dostarczać odpowiednio do 1200, 1500 i ponad 1500 kalorii. Posiłki mogą mieć zarówno formę konwencjonalną (np. zupy, koktajle, owsianki) jak i inną (batony bogate w błonnik, składniki mineralne i witaminy). Uzupełnieniem diety jest spożywanie dużej ilości wody – ponad 2 litrów na dobę. Oczywiście po zakończeniu diety nie wolno powracać do starych nawyków. Zalecane jest zdrowe żywienie oraz regularna aktywność fizyczna. Tylko w ten sposób można uniknąć efektu jojo.

Kto nie powinien stosować diety Cambridge? Przede wszystkim osoby chore na cukrzycę typu I, ze skłonnościami bulimicznymi bądź anorektycznymi, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, a także młodzież do 14 roku życia. Przed rozpoczęciem kuracji konieczna jest konsultacja ze specjalistą ds. żywienia, szczególnie, jeśli cierpimy na otyłość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*