Kreatyna – odżywka nie tylko na siłownię.

Kreatyna

KreatynaKreatyna, jeśli chodzi o odżywki, jest jednym z najpopularniejszych suplementów wśród stałych bywalców siłowni.

Jest to związek organiczny występujący naturalnie w mięśniach szkieletowych, jednak poprzez doustną suplementację zwiększa się jej zawartość, dzięki czemu poprawiają się wyniki sportowe oraz łatwiej buduje się beztłuszczową masę mięśniową. Na rynku obecnie mamy kilka postaci kreatyny m.in. monohydrat, jabłczan, które są najbardziej powszechne, a oprócz tego mamy również możliwość zakupu estru, azotanu i chlorowodorku kreatyny jak i kilku innych pochodnych tego związku.

Rola kreatyny w organizmie.

Do głównych zadań kreatyny należy wspomaganie resyntezy fosfokreatyny, podtrzymanie właściwego poziomu ATP, stymulacja protein w mięśniach, zwiększenie uwodnienia komórek mięśniowych, redukcja zakwaszenia mięśni i wspomaganie rozpadu węglowodanów. Generalnie rzecz biorąc, kreatyna dostarcza więcej energii do mięśni, które wykorzystuja ją do pracy. Dzięki temu wolniej odczuwamy zmęczenie, mięśnie szybciej regenerują się po treningu, a sam trening staje się bardziej skuteczny. Efektem tego jest nie tylko przyrost masy mięśniowej, ale także zwiekszenie siły i wytrzymałości.

Suplementacja kreatyną.

W suplementacji kreatyną mamy w zasadzie dwie opcje. Jedną z nich jest wykorzystanie fazy ładowania (monochydrat kreatyny) czyli w ilości około 20-30g na dobę przez co najmniej 10 dni, a następnie zmniejszenie dawki do 10-15g na dobę. Drugim sposobem suplementacji jest przyjmowanie stałej, niskiej dawki kreatyny (3-5g na dobę) przez 4 do 6 tygodni. Z badań wynika, że pierwsza opcja jest skuteczniejsza, ale jest to oczywiście kwestia indywidualnych predyspozycji organizmu. Samą suplementację i jej dawkowanie regulują tzw. dni treningowe i dni nietreningowe.

  • w dni treningowe kreatynę przyjmuje sie zaraz przed i od razu po treningu, gdyż wówczas wchłanialność przez organizm jest największa
  • w dni nietreningowe zażywa się kreatynę na czczo przed śniadaniem, najlepiej z białkiem serwatkowym lub sokiem owocowym, a następną dawkę około 20-30 minut przed obiadem

Kreatyna dzieki swoim właściwościom jest nie tylko suplementem dla kulturystów, ale sprawdza się również jako odżywka dla osób ćwiczących inne dyscypliny sportowe np. biegi długodystansowe. Poprawiając siłę i wytrzymałość mięśniową pozwala na uzyskanie dużo lepszych rezultatów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*