Odchudzanie bez tajemnic – redukcja tkanki tłuszczowej

Jak w przypadku wielu działań zdrowotnych (oraz kosmetycznych) sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej można wyróżnić wiele. Począwszy od metod bardziej naturalnych, poprzez te chirurgiczne, a także – nowoczesne bezkrwawe zabiegi oparte o najnowsze rozwiązania technologiczne.
Do pierwszej grupy, a zatem metod naturalnych, zaliczamy przede wszystkim odpowiednio skomponowaną dietę oraz właściwe ćwiczenia.

W przypadku diety nie wystarczy jednak ograniczenie kaloryczności posiłków. Istnieją również takie składniki jadłospisu, które mogą przyspieszyć metabolizm, czyli:

  • zawierające duże ilości błonnika oraz witaminy C owoce i warzywa, jak grejpfruty, cytryny, pomarańcze, kapusta, seler, marchew, arbuzy, jabłka, brokuły; ogórki;
  • produkty pełnoziarniste, również obfitujące w błonnik jak owsianka czy otręby;
  • zielona oraz czerwona herbata wspomagające spalanie tłuszczu;
  • produkty bogate w wapń, białko – jak chudy nabiał;
  • gorące potrawy, zwłaszcza zawierające chili (bogate w kapsaicynę i witaminę C);
  • duże ilości wody – nawodniony organizm lepiej spala kalorie;

Jeżeli zaś chodzi o ćwiczenia, to najbardziej efektywnie spalają tkankę tłuszczową :
ćwiczenia aerobowe – jak bieganie, szybki marsz, jazda na rowerze; intensywność treningu musi być przy tym odpowiednio dobrana, umiarkowana ale długotrwała. Ważne jest jednostajne tempo treningu; a jego minimalny czas wynosi od 15 – 20 minut.
trening siłowy o umiarkowanej intensywności;

Metody chirurgiczne wydają się być obecnie ostatecznością. Są coraz rzadziej stosowane również ze względu na rozwój sposobów nieinwazyjnych, oferowanych przez coraz większą ilość gabinetów kosmetycznych oraz salonów SPA. Niemniej, wciąż możemy zdecydować się na:
liposukcję – to zabieg polegający na odessaniu tkanki tłuszczowej. Składa się z trzech etapów: nasączenia okolic obtłuszczeń mieszaniną soli fizjologiczne, lignokainy i adrenaliny. Następnie wykonuje się nacięcia skóry i wprowadza ssak, wykonane zostaje rozbijanie tłuszczu (czyli tunelizacja), a na zakończenie – usunięcie tłuszczu z organizmu. To jednak nie koniec – do 10 godzin po zabiegu z ciała wycieka płyn tkankowy. Ponad to – co najmniej dobę po zabiegu trzeba nosić odzież uciskową (a przez kolejne 3 tygodnie zakładać ją codziennie na kilka godzin). Zabieg wykonuje się na znieczuleniu ogólnym, konieczny jest pobyt w szpitalu. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnego pacjenta, jednak zazwyczaj pierwsze obrzęki znikają po około tygodniu, natomiast pełnym efektem można się cieszyć dopiero po 2 miesiącach. Pewną niedogodnością może być fakt, że do pół roku po zabiegu zakazane jest opalanie, a proces powrotu do pełnej sprawności fizycznej – również może zabrać kilka miesięcy …
Dlatego też, mając na względzie fakt, iż chirurgiczne usuwanie tłuszczu to ostateczność niosąca za sobą wiele niepożądanych efektów (oraz kosztowna) warto przemyśleć takie metody jak:
zabieg lipozy iniekcyjnej – polegający na wstrzyknięciu fosfatydyloholiny do tkanki tłuszczowej, prowadzący do rozpadu tłuszczów, oraz ich wydalenia z organizmu. Zabieg ten trwa do 50 minut, jednak koniecznych jest kilka sesji dla uzyskania optymalnego efektu. Co jednak istotne – lipo liza jest skuteczna jedynie przy redukcji niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, a więc to metoda przeznaczona dla osób z małą nadwagą. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są dodatkowo: ciąga, infekcje skóry, choroby wątroby i nerek oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Jak w przypadku każdego zabiegu – zalecana jest konsultacja ze specjalistą;
zabieg kawitacji ultradźwiękowej – bez skalpela, igieł. Metoda opiera się bowiem na wykorzystaniu ultradźwięków. Odpowiednia częstotliwość fal ciśnienia i podciśnienia sprawia, że komórki tłuszczowe ulegają rozerwaniu i redukcji (są usuwane z organizmu w toku czynności fizjologicznych). Zabieg trwa krótko, jest bezbolesny. Koniecznych jest jego kilka / kilkanaście powtórzeń, a efekty są widoczne już po kilku zabiegać. Obwód ciała ulega zmniejszeniu, skóra ujędrnieniu, a cellulit – likwidacji.

Istnieje jeszcze wiele innych zabiegów pomagających redukować tkankę tłuszczową. Obecnie – wiele gabinetów sprowadza zza granicy specjalne urządzenia i stosuje nowatorskie metody w walce z nadwagą i nieidealną sylwetką. Należy jednak pamiętać, iż każda z metod przynosi najlepsze efekty, jeżeli nie oczekuje się od niej cudów, ale także samemu wytrwale pracuje nad poprawą swoich nawyków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*