Zastosowanie badania składu ciała

Analiza składu ciała to nieinwazyjne, szczegółowe badanie wnętrza organizmu. Dzięki analizatorom disgnostycznym można bardzo szczegółowo poznać swoje ciało. W czasie profesjonalnej analizy dowiesz się m.in. czy twój organizm jest prawidłowo nawodniony, ile masz procent tłuszczu oraz jak wygląda twój szkielet mięśniowy.

Badania w klubach fitness

Analizator Składu Masy Ciała SECA 535 to popularny sprzęt diagnostyczny stosowany przez kluby fitness i siłownię. Badanie składu ciała przeprowadza zazwyczaj trener personalny, a czasem też dietetyk (jeśli klub współpracuje z taką osobą). Celem analizy masy ciała jest przede wszystkim kontrolowanie postępów osoby ćwiczącej. Gdy ciało nie zmienia się na przełomie miesięcy, dla trenera jest to sygnał, że pora zmodyfikować treningi. Dodatkowo analiza składu ciała umożliwia dobranie indywidualnych ćwiczeń pod możliwości pacjenta. Przykładowo, jeśli badanie wykaże, że pacjent ma dobrze rozwinięte partie mięśniowe kończyn dolnych, ale za to ma słabe kończyny górne, trener będzie mógł stworzyć taki trening, który znacznie wzmocni ramiona podopiecznego.

Ponadto Analizator Składu Masy Ciała SECA 535 jest przydatny także wtedy, gdy pacjent chce określić typ swojej figury. Przykładowo, osoba z figurą typu jabłko będzie mieć tendencję do powstawania otyłości brzusznej, a osoba z figurą typu gruszka zauważy odkładanie się tłuszczu szczególnie w udach i w biodrach. Dobra znajomość ciała pozwala wyćwiczyć nawet te najsłabsze partie.

Badania dietetyczne

Analizator Składu Masy Ciała SECA 525 umożliwia przeprowadzenie badania BMI. BMI to współczynnik masy ciała, na podstawie którego można określić, czy dana osoba jest wychudzona/ ma wagę w normie/ ma nadwagę/ otyłość. Badanie BMI daje ogólny obraz o masie ciała. Analiza składu ciała jest rozszerzona także o procentowe badanie zawartości tkanki tłuszczowej (SECA 525 podaje także wynik w kilogramach). Dzięki temu można stwierdzić, ile dokładnie kilogramów pacjent musi zrzucić, by jego waga wróciła do normy.

Do analizy dietetycznej przydatne będzie także obliczenie podstawowej i całkowitej przemiany materii, czyli ilości zużywanej przez organizm energii. Przemiana podstawowa obejmuje wyłącznie czas w spoczynku, natomiast przemiana całkowita włącza również aktywność fizyczną. Jeśli dietetyk zna całkowitą przemianę materii pacjenta, może od niej odjąć taką ilość kalorii, by odchudzanie przebiegało w zdrowym dla organizmu tempie i nie było zbytnio obciążające.

Ortopedia

Analizator Składu Masy Ciała SECA 535 przydatny jest także w przypadku osób, u których podejrzewa się osteoporozę. Impulsy wysyłane przez urządzenie przechwytują ilość występujących w kościach składników mineralnych. Jeśli będzie ich za mało, ortopeda zauważy to i podejmie stosowne leczenie. Ortopedia wykorzystuje także analizę składu ciała do kontrolowania stanu mięśni po różnych przebytych kontuzjach. Jeśli pacjent może rozpocząć rehabilitację, analiza pozwoli kontrolować jego postępy w odbudowie ubytków mięśniowych np. po złamaniu kończyny.

Endokrynologia

Przy endokrynologii badanie można wykorzystać na wielu poziomach. Z jednej strony ubytki mineralne mogą świadczyć o menopauzie u kobiet, z drugiej strony – nadmierne gromadzenie wody może wynikać z zaburzeń hormonalnych. Odwodnienie z kolei może wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy lub cukrzycę. Procentowe określenie tkanki tłuszczowej jest istotne u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Wiele chorób endokrynologicznych ma ścisły związek z wagą. Przykładowo, im wyższy poziom tłuszczu, tym większy poziom androgenów (męskich hormonów) w ciele.

Kto może skorzystać z badania?

Analizator Składu Masy Ciała SECA 535 działa nieinwazyjnie, dzięki czemu korzystać z niego mogą nawet dzieci. Dzięki badaniu można m.in. określić, czy u dziecka występuje zjawisko nazywane „ukrytą otyłością”. Ukryta otyłość objawia się nieprawidłowym stosunkiem masy mięśniowej do masy tłuszczowej. Oznacza to, że nawet jeśli teraz dana osoba nie ma otyłości, to może mieć ją w przyszłości. Szybkie wykrycie ukrytej otyłości umożliwi podjęcie kroków profilaktycznych. U dzieci jest to przede wszystkim regularny wysiłek fizyczny oraz zdrowa dieta, która pozwoli dziecku rozwijać się w prawidłowy sposób. Badanie z użyciem analizatora pozwoli także określić, czy dziecko odżywia się prawidłowo oraz czy jest wystarczająco nawodnione. Do kontrolowania rozwoju dzieci używa się siatek centylowych, które opierają się o wzrost i wagę dziecka. Siatki centylowe to ogólnopolskie normy, dzięki którym można na bieżąco kontrolować, czy maluch prawidłowo się rozwija.

Analizatorów Składu Masy Ciała SECA 535 nie zaleca się używać u osób, które mają wszczepione rozruszniki serca lub sztuczne serca. Kobiety ciężarne mogą mieć wykonaną analizę składu masy ciała wyłącznie za zgodą lekarza. Dodatkowo badanie nie może być przeprowadzone wtedy, gdy dana osoba ma wszczepione w ciało metalowe implanty. Analiza masy ciała nie powinna być stosowana w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni przed nią, ponieważ ciało gromadzi wtedy więcej wody i wyniki nie będą miarodajne. Kobietom zaleca się wykonanie analizy masy ciała mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*