Czy cellulit i rozstępy to to samo?

Pojęcia cellulitu i rozstępów są często mylone. Nie każdy potrafi odróżnić tych dwóch przypadłości, bowiem obie najczęściej dotykają tych samych partii ciała – ud, brzucha, pośladków. Jednak różnica pomiędzy nimi jest znacząca.

Cellulit, nazywany również skórką pomarańczową, jest defektem kosmetycznym objawiającym się nieprawidłowo rozmieszczoną pod skórą tkanką tłuszczową, która uwidacznia się pod postacią nierówności na powierzchni ciała. Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele. Nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, uwarunkowania genetyczne  czy gospodarka hormonalna– to tylko niektóre z przyczyn pojawiania się skórki pomarańczowej na ciele. Jest wiele sposobów walki z tym przykrym schorzeniem, które bardzo często kończą się całkowitym powodzeniem.

Rozstępy, podobnie jak cellulit, jest defektem skóry, który objawia się nierównościami skóry. Jednak, w odróżnieniu od skórki pomarańczowej, za ich powstawanie odpowiedzialny jest nadmiar hormonu stresu – kortyzolu. Na to przykre schorzenie narażone są przede wszystkim dziewczęta w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży oraz osoby, które miały gwałtowne wahania masy ciała. Walkę z rozstępami warto zacząć jak najszybciej, kiedy prążki są jeszcze w fazie zapalnej. Wtedy można poddać się kuracji opartej na stosowaniu specjalnych kremów niwelujących ich powstawanie. Istotne jest również wsparcie witamin wykazujących działanie przeciwutleniające.

Zarówno cellulit i rozstępy w większym stopniu dotykają żeńską część społeczeństwa. Obie przypadłości można z powodzeniem zwalczać, jednak należy pamiętać, że w obu przypadkach czas zawsze działa na korzyść. Im szybciej zaczniemy kurację, tym prędzej pożegnamy się z tymi przykrymi schorzeniami.