Dieta Oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest taką kuracją, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Najlepiej na tydzień przed nią systematycznie zmniejszać zjadane porcje, kontrolując jednocześnie rodzaj pożywienia. Dobrze jest ograniczyć, a z czasem wyeliminować słodycze, wędliny, alkohol, kawę, czarną herbatę, gazowane napoje, sól, ostre przyprawy a także nikotynę (w każdej postaci).

Zamiast wymienionych produktów zwiększamy ilość konsumowanych warzyw i owoców, produktów niskoprzetworzonych, zbożowych, a także wypijamy więcej wody – najlepiej niegazowanej (od 2 – 3 litrów, codziennie). Po takim stopniowym przygotowaniu możemy rozpocząć oczyszczanie. Nie powinno ono przekraczać 10 dni – może trwać krócej. Wszystko zależy od tego, jak wiele toksyn zdołało się nagromadzić w naszym organizmie (a zależy to od prowadzonego stylu życia). Właściwości oczyszczające wykazuje wiele rodzajów produktów żywnościowych. Zaliczamy do nich m.in. jabłka czy grejpfruty. Oczyszczająca dieta nie musi być jednak monoskładnikowa. Dieta owocowa opiera się co prawda jedynie na piciu dużych ilości wody i jedzeniu owoców, jednak mogą one być różnorodne. Poza usunięciem szkodliwych toksyn z organizmu, efektem diety jest redukcja wagi.

Przez 10 dni można stracić nawet do 6 kilogramów (w zależności od wartości kalorycznych). Kuracja może zakładać również naprzemienne jedzenie owoców, warzyw, picie świeżo wyciskanych soków. Warzywa można spożywać zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej na parze. Co ciekawe, przy kuracji oczyszczającej niewskazany jest zbyt duży wysiłek fizyczny. Ilość dostarczanych kalorii jest na tyle niska, iż mogłoby się to skończyć zbytnim obciążeniem organizmu. Brak węglowodanów ze zbóż (pieczywo, makarony), kasz, brak białka z nabiału czy mięsa jakiegokolwiek rodzaju mogą sprawić, że pojawią się u nas niedobory. Dlatego kuracji oczyszczającej nie należy przedłużać. Aby nie nastąpił po niej efekt jojo warto stopniowo urozmaicać jadłospis. Rezygnację z używek natomiast można dowolnie rozciągnąć w czasie.