Przeciwskazania do odchudzania

Odchudzanie nie powinno być pojmowane jako błyskawiczny, lecz systematyczny i wymagający proces. Dodatkowo każda kuracja musi mieć wymiar kompleksowy, składają się na nią zarówno zmiana sposobu żywienia, włączenie aktywności fizycznej, a często również suplementacji. Dieta odchudzająca powinna być dostosowana do płci, wieku, stylu życia, aktualnego stanu zdrowia (oraz wielu innych czynników). Jeśli mamy jakieś wątpliwości – warto skonsultować się ze specjalistą d.s. żywienia.

Każdorazowo bardzo istotne jest, by sposób odżywiania odpowiadał możliwościom organizmu. Na przykład osoby z dużą nadwagą, bądź wręcz otyłością, powinny stopniowo ograniczać kaloryczność posiłków oraz zwiększać ilość aktywności fizycznej. Warto przy tym pamiętać, że przemiana materii zwalnia wraz z wiekiem. Dieta, mimo dostarczania mniejszych wartości energetycznych, musi zapewniać optymalną ilość składników mineralnych oraz witamin. Przeciwwskazaniem do podjęcia diety odchudzającej może być wiek. Dzieci, a także młodzież w okresie dojrzewania powinni wystrzegać się jakichkolwiek drastycznych kuracji odchudzających. Mogą się one bowiem odbić na optymalnym rozwoju. Dietę powinien dobrać specjalista, który obiektywnie oceni rozmiary problemu (nadwagi). Może się zdarzyć, że zalecone zostanie jedynie zwiększenie aktywności fizycznej oraz wyeliminowanie z jadłospisu produktów wysokotłuszczowych, wysokoprzetworzonych i bogatych w cukier.

Kobiety w okresie ciąży oraz laktacji również powinny wystrzegać się wszelkich restrykcyjnych diet. Zdrowie płodu bądź dziecka może być bowiem w ich wyniku narażone na niedobory pokarmowe. Niemniej jednak – można już w tych okresach wdrażać zasady zdrowego odżywiania, które będą stosowane po zakończeniu karmienia dziecka. W czasie laktacji nie warto drastycznie ograniczać kalorii, bowiem organizm zużywa dodatkowe nakłady energii na produkcję mleka. Inną grupą osób, które winny wystrzegać się wyniszczających diet są rekonwalescencji oraz chorzy. Przeciwwskazaniem do odchudzania jest oczywiście również prawidłowa masa ciała. W takim wypadku może bowiem dojść do niedowagi, która w zaawansowanym stadium również może być groźna dla organizmu.