Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa opiera się głównie na łączeniu ze sobą pokarmów. Skomponowanie optymalnego menu jest nieco czasochłonne, jednak zaletą diety jest to, że pozwala schudnąć bez głodzenia się.

W pierwszym tygodniu można zgubić 2 kg. Dietę tę stworzył lekarz z Nowego Jorku. Cieszy się ona powodzeniem już od dziesięcioleci (książkę z opisem kuracji wydano w roku 1972, a więc ponad 40 lat temu). Kuracja dr Atkinsa składa się z czterech etapów, z których każdy trwa 2 tygodnie. Pierwsza nosi nazwę przygotowawczej bądź wprowadzającej i polega na drastycznym ograniczeniu wszelkich węglowodanów w jadłospisie (do maksymalnie 20 gram na dobę). W praktyce oznacza to, że trzeba wyeliminować: pieczywo, owoce, warzywa zawierające skrobię, produkty zbożowe, chudy nabiał, kofeinę, cukier, słodycze, dżemy i inne przetwory a także miód. Co pozostaje? Wszystkie gatunki ryb, mięsa (szczególnie drobiu), owoce morza, jaja, sery pleśniowe oraz tłuszcze roślinne.

Przez pierwsze dwa tygodnie możemy zgubić nawet do 7 kilogramów, przyspieszyć metabolizm i spalanie tłuszczu. Dietetycy zwracają jednak uwagę, iż mogą pojawić się niedobory witaminowe. Druga faza, jaka następuje później jest już mniej restrykcyjna. Etap trwa dopóki nie pozostanie nam 2 – 5 kilogramów do „wagi idealnej”. Ilość węglowodanów zwiększamy o łączną ilość 10 gram. Stopniowo ilość przyswajanych węglowodanów może wzrosnąć nawet do 50 gram na dobę. W praktyce – jemy więcej warzyw, owoców jagodowych, orzechów. Jednakże główny składnik posiłków nadal stanowią białka i tłuszcze. W trzeciej i czwartej fazie nadal zwiększamy ilość węglowodanów, jednak z umiarem. Nie wolno przy tym łączyć węglowodanów z jajami, mięsem czy rybami. Przez cały czas trwania diety rozkładamy pożywienie na 5 posiłków (3 główne plus 2 przekąski). Pije się dużo wody, dozwolona jest także kawa oraz herbata, rzecz jasna niesłodzone. Jeśli zauważymy, że przestajemy chudnąć, a zaczynamy tyć – ograniczamy węglowodany. Celem jest nie tylko utrata kilogramów, ale też usprawnienie metabolizmu a także większa kontrola nad ciałem i apetytem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*