Dieta Wegetariańska

Kiedy zewsząd atakują nas doniesienia o tym, w jak skandalicznych warunkach żyją niektóre zwierzęta hodowlane, albo jak wiele konserwantów znajduje się w produktach mięsnych, tudzież jak nieuczciwe firmy „przedłużają” świeżość produktów – odechciewa się konsumpcji mięsa. I choć dla wielu wciąż stanowi ono podstawę jadłospisu, to dieta wegetariańska staje się coraz popularniejsza.

Aby jednak dieta bezmięsna była naprawdę zdrową alternatywą, musimy pamiętać o jej właściwym zbilansowaniu. Nie może w niej zabraknąć mikroelementów, które normalnie są zawarte w produktach zwierzęcego pochodzenia. Dotyczy to głównie witamin: B 2, B12, D, oraz składników mineralnych jak cynk, jod, selen, wapń czy żelazo, a także długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Wśród produktów roślinnym można jednak znaleźć odpowiedniki – brokuły to na przykład niskokaloryczne i smaczne źródło witaminy B (podobnie szpinak, fasola czy kasza gryczana), natomiast rośliny strączkowe czy zbożowe produkty – źródło żelaza (oraz błonnika usprawniającego przemianę materii). Wapń znajdziemy natomiast w nabiale (najlepiej w nisko – ale nie całkiem beztłuszczowym).

Jeśli naszym wyborem jest jednak weganizm (czyli całkowita rezygnacja w produktów zwierzęcego pochodzenia) – dobrze jest włączyć do diety produkty sojowe. Poza walorami odchudzającymi dieta wegetariańska niesie ze sobą korzyści zdrowotne – obniżenie ciśnienia, poziomu złego cholesterolu we krwi, zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, kamicy nerkowej a nawet niektórych nowotworów. Rezygnacja z mięsa ma długą tradycję, ten sposób odżywiania był znany już 2000 lat p.n.e., funkcjonował także wśród starożytnych Greków. Współcześnie wegetarianie mogą wybierać spośród szerokiej gamy produktów – sojowych, z soczewicy, ciecierzycy, mają również swoje restauracje. Nie należy jednak utożsamiać każdego jarskiego dania z niskokalorycznym. Wiele produktów może stanowić dietetyczne pułapki. Dlatego chcąc schudnąć warto sięgać po produkty jak najmniej przetworzone oraz kontrolować ilość spożywanych kalorii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*