
Trening medyczny wkracza na salony. Staje się coraz bardziej popularną formą połączenia treningu sportowego z rehabilitacją fizjoterapeutyczną, a wszystko pod okiem kompetentnego trenera i fizjoterapeuty w jednym. Jak wygląda taki trening? Dla kogo jest przeznaczony?
Trening medyczny jest odmianą treningu funkcjonalnego, prowadzony jest w cztery oczy z trenerem-fizjoterapeutą, a poprzedza go rozmowa diagnostyczna. Jej celem jest ustalenie odpowiedniego programu spotkań, który pozwoli Ci wyeliminować Twój problem zdrowotny. Trening ten ma na celu poprawienie komfortu naszego codziennego życia. Koncentruje się na zlikwidowaniu pewnych dysfunkcji naszego organizmu w zakresie narządów ruchu, tak, by codzienne treningi nie przynosiły bólu, a poczucie niestabilności podczas wykonywania ćwiczeń zniknęło. Celem tej formy treningu jest wypracowanie poczucia, że nasz organizm działa jako jedna, spójna całość, a to za sprawą większej motorycznej kontroli ciała. Trening medyczny jest odpowiedni także dla osób, które cierpiały na kontuzje i zakończyły już rehabilitację – pozwala im w odpowiednim tempie wrócić do dawnej formy. Spotkanie z trenerem medycznym pozwoli przygotować Ci się do powrotu w wielkim stylu na siłownię. Oferta skierowana jest także dla osób, które wcześniej nie ćwiczyły i chcą rozpocząć przygodę ze sportem i świadomością swojego ciała. Trening taki pozwala zapobiec wielu schorzeniom i jest świetną profilaktyką zdrowotną dla każdego – nie jest to wyłącznie stricte forma rehabilitacji, więc nawet zdrowa osoba może korzystać z tego typu treningów.
Prawidłowy trening medyczny to najlepsza profilaktyka urazów, a wymierne korzyści są nieocenione. Przebieg treningu pod okiem wyszkolonego fachowca może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę motoryki stawów, poprawę wytrzymałości siły i koordynacji ruchowej, ulepszenie jakości czynności codziennych i umiejętności stricte sportowych. Ponadto trening jest świetnym przedłużeniem rehabilitacji dla osób po wszelakich kontuzjach- uczy kompensacji utraconych, właśnie w wyniku np. kontuzji, funkcji. To także idealna profilaktyka zdrowotna, profilaktyka wszelkich urazów, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, trening pozwala na wzmocnienie mięśni, ścięgien, wiązadeł i stawów. Sam przebieg treningu koncentruje się nie na ćwiczeniach wzmacniających wyizolowane grupy mięśni, ale na holistycznym podejściu do naszego ciała i angażowaniu całych łańcuchów mięśniowych, więc także łączeniu funkcjonowania ciała z psychiką człowieka. Wynikiem ćwiczeń i treningów ma nie być przyrost siły, ale istotna poprawa sensomotoryki – kontrola ustawień segmentów ciała względem siebie.
Kontuzje, urazy i schorzenia układu ruchu, które wyłączają z życia sportowego i większej aktywności fizycznej osoby poszkodowane, bywają wskazaniem do podjęcia działania należy rozpocząć trening medyczny przed odzyskaniem stuprocentowej sprawności; przede wszystkim osoby po artroskopii stawu kolanowego lub barkowego, po endoprotezie stawu biodrowego czy kolanowego powinny zainteresować się tą formą treningu. Złamania, zwichnięcia czy skręcenia również powodują dyskomfort w późniejszym życiu, więc dla osób o takich schorzeniach trening medyczny także będzie dobrym wyborem. Często osoby z większą otyłością także decydują się na trening medyczny – zbyt duża waga obciąża stawy, przez co codzienne funkcjonowanie bywa utrudnione, a w skrajnych przypadkach nawet niebezpieczne. Motywująca rola trenera sprawi, że osoba o większym rozmiarze może poczuć chęć do regularnych ćwiczeń fizycznych, do odciążenia swoich mięśni, zauważając znacząca poprawę motoryki ciała, zdecydują się na dalsze zmiany w swoim trybie życia. Należy pamiętać, że wyłącznie praca z fizjoterapeutą – trenerem, osobą zaufaną i wyszkoloną pozwoli w sposób bezpieczny dla naszego stanu zdrowia poprawić naszą sprawność fizyczną. Zapraszamy na www.niku.pl
Dodaj komentarz