Wizyta u dietetyka

Często odchudzamy się na własną rękę – dobieramy dietę, dokładamy do niej ćwiczenia i już…Czasami jednak to nie wystarcza – nasz organizm nie reaguje tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jeśli mamy do zrzucenia sporo kilogramów (a prócz tego dokuczają nam różnego rodzaju zdrowotne dolegliwości) warto zdecydować się na konsultację z dietetykiem.

Taka wizyta u specjalisty ds. żywienia pomoże nie tylko ustalić i zmodyfikować nasze nawyki żywieniowe, ale także ułatwi efektywne odchudzanie. Dieta skomponowana przez specjalistę dostarczy nam niezbędnych makro- i mikroelementów. Dobrym uzupełnieniem konsultacji dietetycznej mogą być również ogólne badania – dadzą one obraz ogólny naszego stanu zdrowia, a także wykluczą/potwierdzą ewentualne czynniki mogące wpływać na pracę układu trawiennego, hormonalnego (jak np. niedoczynność tarczycym cukrzyca). Podczas pierwszego spotkania z dietetykiem bardzo ważny jest wywiad z pacjentem. Istotne są nie tylko jego dotychczasowe nawyki i preferencje żywieniowe, styl życia, ale też oczekiwania względem diety i jej rezultatów.

Wywiad żywieniowy obejmuje nie tylko sposób odżywiania, ale też podejmowaną aktywność fizyczną, ewentualne przebyte choroby, rodzaj pracy. Dopiero po takim wywiadzie dokonuje się bardzo dokładnych pomiarów – masy ciała, wzrostu, obwodu bioder, talii, ud, często także procentowego rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie oraz ciśnienia krwi. Określany jest wskaźnik BMI a także stopień nawodnienia organizmu. Połączenie wywiadu i części pomiarowej pozwala na sformułowanie dietetycznych zaleceń. Najczęściej po pierwszym spotkaniu zaleca się pacjentowi, aby prowadził dziennik odchudzania. Taka samokontrola nie tylko uskutecznia dietę, ale też pozwala śledzić nawyki żywieniowe. W dzienniku umieszczamy zarówno spożyte produkty, ich dokładną ilość lub gramaturę, jak i godziny posiłków (warto dążych do ich jak największej regularności oraz stałości). Zadaniem dietetyka jest nie tylko wyznaczanie diety odchudzającej. Może się zdarzyć, że zaleci on jadłospis wspomagający walkę z chorobą, lub – paradoksalnie – prowadzący do nabrania masy.

Do specjalisty ds. żywienia można zgłaszać się z nadwagą, ale można również z dolegliwościami reumatycznymi, niedoborami pokarmowymi, trądzikiem czy innymi problemami dermatologicznymi. Jak wiadomo sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie zarówno organizmu jako całości, jak i jego poszczególnych układów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*