Dieta South Beach

Dieta South Beach to sposób odżywiania wprowadzony przez amerykańskiego kardiologa, doktora Agatsona. Rewolucyjność diety Plaż Południa polega na tym, że pozwala ona nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także zmienić sposób odżywiania i życia, docelowo wpływając zarówno na figurę, jak i na stan organizmu, naszą witalność.

Na diecie tej zazwyczaj nie odczuwamy głodu, jej celem nie jest bowiem radykalne ograniczanie wartości energetycznej posiłków, ale zmiana ich składu. Opieramy się nie na tabeli kalorycznej, lecz na indeksie glikemicznym. Kuracja south beach składa się z trzech okresów. Pierwsza faza jest jak zawsze w dietach – najtrudniejsza. Wymaga zrezygnowania z wielu produktów, takich jak wszelkie zbożowe wytwory, tłuste mięsa i nabiał, niektóre warzywa, w tym marchew i kartofle, owoce, oraz przetworzone pokarmy. Całkowicie zakazane są również takie napoje jak kawa, herbata czy cola (a więc wszystko, co zawiera kofeinę). Faza ta trwa dwa tygodnie i pozwala zgubić nawet do 6 kilogramów. Do dozwolonych pokarmów zaliczane są: chudy nabiał (twarogi, mleko, jogurty naturalne), mięsa o niskiej zawartości tłuszczu (drób bez skóry, cielęcina, polędwica wołowa, gotowana wieprzowa szynka), owoce morza i skorupiaki, ryby, warzywa takie jak: bakłażan, brokuły, kalafior, fasola, groch, szparagi, szpinak, a także jajka bez ograniczeń oraz niektóre roślinne tłuszcze (oliwa z oliwek czy olej rzepakowy). Całość jadłospisu musi opierać się na indeksie glikemicznym. W drugiej fazie stopniowo można dodawać do menu większą ilość węglowodanów, zawartych w pełnoziarnistych produktach, niektórych owocach, gorzkiej czekoladzie (jedzonej oczywiście sporadycznie).

Druga faza trwa dopóki nie osiągniemy wymarzonej wagi. Dopiero wtedy można przejść do stabilizacyjnego etapu trzeciego. Może on trwać praktycznie do końca życia, nie stanowi bowiem diety jako takiej, ale sposób na życie. Wybieramy produkty o jak najmniejszym IG, mało przetworzone, a dostarczające wysokiej jakości składników odżywczych. Dieta south beach ma co prawda korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, niemniej nie jest odpowiednia dla każdego. Osoby z hipoglikemią, cierpiące na cukrzycę, a także mające wysoki poziom cholesterolu powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się ze specjalistą.